Kas yra ekadašis ir su kuo jis „valgomas“?

Įdėta 2014-04-15

Straipsnį paruošė R. Mikšiūnaitė

Mėnesio eigoje paprastai būna dvi dienos, kurios vadinamos ekadašiu. Tai vienuolikta mėnulio delčios ir vienuolikta mėnulio jaunaties diena. Ekadašis išvertus ir reiškia vienuoliktas iš eilės. Žiūrint praktiškai šiomis dienomis mėnulio įtaka žmogaus organizmui yra pati nepalankiausia, todėl patariama tą dieną valgyti kuo lengvesnį maistą, o geriausia padaryti iškrovos dienas. Jei pasninkaujame per ekadašio dieną mūsų organizmas sustiprėja ir atsigauna.

Žvelgiant į ekadašį iš dvasinės platformos, ši diena ypač palanki dvasinei praktikai, apskritai šia dieną nepatariama niekur keliauti, pradėti vaikų, tuoktis, priimti svarbių sprendimų – geriausia ją pašvesti Dievui ir fiziniam bei psichiniam apsivalymui. Kadangi mėnulis įtakoja ir mūsų psichiką, 11 mėnulio dieną mūsų protas būna labai neramus ir suaktyvėja mūsų juslės, todėl ir patariama šią dieną pasninkaujant jas suvaldyti.

Ekadašis yra vadinamas atsidavimo motina: šią dieną atlikta dvasinė praktika duoda daugiau naudos, bet ir padarytos nuodėmės grįžta stipresne jėga. Taigi ir gera ir bloga sustiprėja. Laikytis tikrojo ekadašio pagal visas šventraščiuose nustatytas taisykles nėra paprasta – tai pavyksta ne kiekvienam, tačiau pasistengti verta. Šventraščiai aprašo, kad šią dieną turėtume visiškai pašvesti Dievui, kartodami jo vardus, melsdamiesi, tarnaudami jam. Taip pat turėtume laikytis sauso pasninko (be maisto ir vandens) ir budėti per visą naktį, tą pasiekti gali tik tikrai atsidavęs Viešpačiui žmogus. Tikrai retas iš mūsų turi galimybę atsisakyti nakties miego. Tačiau kiekvienam pravers įsidėmėti šią dieną ir bent jau susilaikyti nuo labiausia teršiančio maisto: mėsos, kiaušinių, žuvies (ne vegetarams); taip pat visų grūdinių produktų. Labai gerai, jeigu pasninkausite sausai. Jei sunku pasninkauti sausai – pasninkaukite su vandeniu, jei ir tai per sunku - valgykite vieną kartą dienoje vaisių ar išgerkite pieno. Jei ir tai atrodo per sunku pasinaudokite apačioje surašytu nevartojamų per ekadašį produktų sarašu ir jums tai bus žingsnis į priekį. Šią dieną pasistenkite daugiau laiko skirti maldai, meditacijai, kontempliacijai apie Dievą.

Jei jums dvasiniai dalykai dar nelabai suprantami, bet jau norite gyventi sveikame kūne, pasinaudokite gamtos dovanomis ir šią dieną darykite iškrovos dienas. Ekadašio dieną gamta mūsų kūnus veikia taip, kad jie lengviausiai apsivalys, sustiprės ir atsigaus. Yra dienos, kuriomis jei pasninkausite galite tik pakenkti kūnui, o štai šią padėsite jam. Viskas pasaulyje surėdyta labai harmoningai. Kita vertus, net jei pasninką atliksite vien dėl sveikatos, bet kokiu atveju tai jau geriau, nes neužsiteršite ir neigiamomis energijomis, kurios šią dieną suteka į tam tikrus produktus. Tarkime, vienas iš nepatariamų vartoti produktų yra grūdinės kultūros, sakoma, kad jų vartojimas šią dieną prilygsta jautienos valgymui – su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis. O mėsos valgymas prieštarauja ahimsos (neprievartos) dėsniui, kuris aprašomas, ir biblijoje 7 įsakymas „nežudyk“, tik deja, suprantamas labai ribotai t.y. nežudyk žmogaus. Jei žmogus nori tobulėti ir augti dvasiškai jis turėtų ilgainiui visiškai atsisakyti smurtinių produktų, nes per juos labiausiai užteršiame savo protą, kūną ir kaupiame nuodėmių bagažą, už kurias ankščiau ar vėliau vistiek reiks atsakyti.

Pats ekadašis prasideda dvi brahma muhurta valandos (viena muhurta valanda atitinka 48 min.) prieš saulei patekant. Reiškia 96 minutės prieš saulės patekėjimą reikia pradėti laikytis ekadašio. Ekadašis paprastai baigiasi kitą dieną patekėjus saulei, kartais tas laikas gali keistis, bet visada galite susirasti ekadašių kalendorių kur ir bus parašyta, kada tiksliai baigiasi ekadašis, ten bus parašytas ir laikotarpis, per kurį reikia nutraukti ekadašio laikymasi, paprastai tai dviejų trijų valandų laikotarpis po saulės patekėjimo. Jei pasninkavote sausai užtenka atsigerti vandens, kitu atveju geriausia suvalgyti kokį nors grūdinį produktą, užtenka ir nedidelio kąsnelio.

Taip pat svarbu neprisivalgyti ekadašio išvakarėse, nes jei skranddyje liks nesuvirškintų grūdinių kultūrų ar pan., sakoma, kad neigiamos energijos, kurios ekadašio dieną įeina į grūdinius ir kitus produktus, įeis ir į tuos kurie jau yra mūsų skrandyje ir pasekmės bus tokios pat, kaip kad valgytume grūdų ekadašio dieną.

Minimalaus ekadašio reikalavimai, kokių produktų neturėtume vartoti šią dieną:

  • Baklažanai, pomidorai, medus, kopūstai, brokoliai, paprikos;
  • Ankštinų: žirnių, avinžirnių, sojos, pupų visų pupelinių produktų gaminių (tofu, kava, šokoladas ir pan.);
  • Visų lapų: špinatų, kopūstų, kario, nimo, petražolės ir t.t.; Grūdų ir jų produktų: kviečių, avižų, manų kruopų, makaronų, ryžių, kukurūzų, lęšių ir t.t.
  • Taip pat ekstraktų iš kukurūzų ar kitų grūdų ekstraktų arba maišytų su jais, tokių kaip: valgomiji soda, kepimo milteliai, gaivūs gėrimai, tamtikrų rūšių sūriai, tam tikrų rūšių jogurtai, saldainia ir pan.
  • Aliejaus spaudžiamo iš grūdų: kukurūzų, garstyčių, sezamų ir t.t. O taip pat maisto kepto tokiame aliejuje, gali būti bulvių traškučiai ar pan. Kai kas traktuoja ir saulėgražų aliejų kaip netinkamą vartoti ekadašio metu.
  • Taip pat prieskoniai, kurie gali būti sumaišyti su miltais: masalos, ciberžolė ir pan. Nevartojamas kuminas, lauro lapai, garstyčios, sezamas, ožragė, tamarindai, pankolis, kalindži, kardamonas, gvazdikėliai, muskato riešutas ir t.t

Per akadašį galima naudoti šiuos prieskonius: ciberžolę (pačiam susismulkinti, nes parduodamuose milteliuose būna miltų), juoduosius pipirus, imbierą, druską, tik iš naujų pakuočių.

Produktai, kuriuos galima vartoti visada net ir per čaturmasį:
Visi švieži ir džiovinti vaisiai, riešutai, žemės riešutų sviestas, bulvės, moliūgai, cukinijos, burokėliai, agurkai, ridikai, citrinos, avokadai, alyvuogės, kokosas, bet koks cukrus, grikiai (reik perrinkti, kad nebūtų grūdų), pieno produktai (išskyrus pienas ir jogurtas, per tam tikrą čaturmasio mėnesį).

Dėmesio: ekadašio išvakarėse nepersivalgykite, nes skrandyje neturėtų likti nesuvirškinto maisto.

O čia galite rasti ekadašių kalendorių.

Sėkmės!

 

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे
info@vedukeliu.lt
© 2018 VeduKeliu